Gönderen Konu: arıların soğuk havalarda yavrulama alanı  (Okunma sayısı 11713 defa)

karagüzel

• Acemi Üye
  • *
  • RÜŞTÜ KARAGÜZEL
arıların soğuk havalarda yavrulama alanı
« : 19 Ekim 2012, 18:56:43 »

Arılar havaların soğuk olduğu dönemlerde yavru alanını neden kovanın ön tarıfına kaydırıyorlar, kovanlar güneye bakdığındanmı, rutubet ve nemden dolayımı, temiz hava girişindenmi oysa arılar salkımdayken en sıcak yer salkımın ortası, ön taraf ise giriş deliğine yakın üşüme riski daha fazla olan bölüm değilmi

oyun bitince şahta piyonda aynı kutuya konur

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
Ynt: arıların soğuk havalarda yavrulama alanı
« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2012, 19:19:31 »
 Arılar kendilerine en uygun şekilde durumu ayarlıyor olmalı.Benim haziranda aldığım oğul şu an kovanın arkalarına doğru yavru atmış vaziyette.Çerçevelerin kovan girişine yakın  ön kısımları kabartılmamış bile.Kovanın girişi güneye bakıyor.
« Son Düzenleme: 19 Ekim 2012, 19:52:03 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 22 Ekim 2012, 16:02:35 »
        Arılar havaların soğuk olduğu dönemlerde yavru alanını neden kovanın ön tarıfına kaydırıyorlar, kovanlar güneye bakdığındanmı, rutubet ve nemden dolayımı, temiz hava girişindenmi oysa arılar salkımdayken en sıcak yer salkımın ortası, ön taraf ise giriş deliğine yakın üşüme riski daha fazla olan bölüm değilmi

Rüştü bey, arıcılık o kadar geniş bir cümleki, düşün sen dün arıcılığa başladın, arıcısın, ben bir sene öncesi başlamışım arıcıyım diyorum, adamın ömrü arıcılıkla geçmiş oda arıcı. Arıcının ömrü arılarla geçmiş ama arıcılıkta yıllar öncesi neyse, şimde aynısını deyip aynısını yapıyorsa bazı sıkıntılar var demektir. Hayatımızda her şey gelişirken arıcılıkta gelişti, bunu görmezden gelemeyiz. Bazı arıcılar var, yıllar onlara bir şey verememiş, bir kaç cümle ezberleyip, devamlı onu tekrar ederler. Birde yaptıgı işi inceleyip, bazı şeylere akıl erdiremeyen neden acaba diyenler gelişime ve ilerlemeye açık arıcılardır.

Sizde yanılmıyorsam bazı gözlemlerinize anlam veremiyorsunuz. Bunlardan biriside arıların çıkışa yakın yerlere yavru yaptığı meselesi. Arı kovanda nasıl konuşlanır, önce onu bilmek lazım. Bende bir ara Almayadaki kovanların alt tabanıyla, çıta arasındaki 6 santimlik boşluga kafayı takmıştım. Aynı altlığı yapmaya çalışmama rağmen genede 6 cm boşluk bırakmayıp 4 cm boşluk bırakmıştım. Sonradan anladımki, kışa giren arılara kışlık stokları yüklediklerinde çıtalar şurupla bloke ediliyor, bloke edilen çıtalar sırlanıyor. Bir başka bilmediğimiz ise arı sırlı balın üzerinde yatmıyor, oğul gibi alt taraftaki boşlukta salkım yapıp dönüp durmakta.

Bu durumda arı çıkışa yakın yerde yogundur, çünkü tehlike olursa anında mudahale yapılır. Peki arı durduğu yeri bırakıp gidip başka yerden bal tüketirmi, tüketmez.Soru kendi kendine çözülmeye balıyor, çıkışa yakın yerlerdeki bal tüketildiyse, ana arı ilk nereye yavru atacaktır, boş göz başka olmadığı için en önce balı boşaltılıp temizlenmiş gözlere. Kolonide bal ve güç yerindeyse üşüme gibi bir sorun yoktur. Öyle soğuk vilayetlerimiz var, bahara bir tane arı çıkmaması lazım, gene Almanya bizden çok soğuk ve arılar niye sönmüyor.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

karagüzel

• Acemi Üye
  • *
  • RÜŞTÜ KARAGÜZEL
« Yanıtla #3 : 23 Ekim 2012, 14:50:52 »

Ali Bey  öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim, tüm sorulara  mantıklı cevaplar vermeniz bizlerinde ufkunu acıyor, yazılarınızdan öğrendiğim kadarıyla ,arılar ballarını düşmanlarından korumak için kovanın en uzak yrinden bal yapmaya başlıyorlar, buda söylediğiniz  gibi yavru alnını giriş deliğine yakın  yerlerde yapmak zorunda kalmalrı çok mantıklı,
    Allahım negüzelde yaratmış herşey dengede, tüm soruların cevabı var fakat bizlerinde araştırıp sorulara mantıklı cevaplar bulması lazım kalıplaşmış bilgilerle nereye kadar

TÜM ARICI DOSLARIN BAYRAMINI KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI CANBI HAKTAN NİYAZ EDERİM

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2012, 10:24:51 »
Rüştü bey aslında her şey için hayat aynı diyebiliriz. Siz bir şey yapacaksanız, önce maddi ve kişisel bilgi ve becerilerinizle yola çıkarsınız. En basiti, açsınız ve cebinizde çok az para var, gidip bilmediğiniz bir lüks lokantada İskender kebap isterseniz sonucu tahmin edin.Bu duruma düşmemek için simitlede doyarsınız. Aslında herkes yaptığı iş üstünde düşünmeli, mutlaka bir şeyler bulacaktır.

Arı içinde aynı şeyler geçerli, arılarımız çevre şartlarına ve içerideki bala göre planlar yaparlar. Ben bunu arıcılık anılarında yazmıştım, arı balı varsa fazla çalışmaz, arının balı olmasın yırtar kendisini. Bir arkadaşla gezgincilik yaptık, onun balları Şile de sağmadık,  Arıları kaldırmadan birisine bir kovandan 3 çıta bal vermiştik, arıları kaldırıp Trakya ya bıraktık, balı alınan kovanda 3 çıta eksik, Trakya'ya indiğimizde o kovana ham petek takılı 3 çıta vermiştik, 15-20 gn sonrası bal hasadına gittik, ben şilede balların hasadını yapmıştım, arılar boş çıtaları yeniden Trakya da doldurmuş, arkadaşın kovanları açıyoruz zaten ballı gitmişlerdi, o 3 çıta girdiğimiz kovana geldik, çıtalardaki petekler az kabartılmış ve bal konulmamıştı, arılar ise kovan önünde yatıyorlar, benim koloniler imden güçlü idiler. Arı içerideki durma göre yatar veya yardırır diyeyim.

Arı işlere yukarıdan aşağıya başlar, ilk oluşturulan yer gene üst bölümdür, dolayısı ile ilk gelen balda üste konulur, bunun bana göre çalmayla ilgisi yok, sistem bu şekilde işliyor. Arıcılıktaki gözlemler çok önemli, yabancı ülkelerdeki üniversiteler, arıcılara gidip bu yıl başınızdan ilginç bir şey geçtimi diye arıcılara sorular sorup bunları literatüre geçiriyor, bizde makaleleri çevir, piyasaya sür.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

karagüzel

• Acemi Üye
  • *
  • RÜŞTÜ KARAGÜZEL
« Yanıtla #5 : 31 Ekim 2012, 00:35:18 »

Evet Ali Bey nediyelim öğrenecek çokşey var
  hiç unutamıyorum söylemeyede dilim varmıyor, geçen sene bir kovanımı açlıktan söndürmüşüm sonradan fark ettim, güçlüde bir kovandı, güneş açtımı ençok o kovan çalışırdı ençok polen o kovan getirirdi diğerleri fazla dışarı çıkmazdı meğersem aç kaldığından çalışıyormuş
     demekki balı az olan fazla , çok olan az çalışıyormuş, bunuda öğrenmiş olduk  eyvallah