Gönderen Konu: Arıcılık... Mayıs 2014  (Okunma sayısı 9779 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arıcılık... Mayıs 2014
« : 09 Mayıs 2014, 12:44:57 »
Bu yıl mayıs nisan ve mayıs ayı özellikle Marmara bölgesinde yağışlı geçmekte. Birde bunlara soğuklar eklendi. Hava tahmin raporlarında 15 derece gösteriyor ama arı uçmuyor bu demektir ki 15 derece sıcaklık yok.

Dolayısı ile koloniler uzun süredir dışarıdan bir şey getiremiyor stoklar bitiyor.

Marmara bölgesindeki arıcılar kovanlarına takviye yiyecek vermeli...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
Ynt: Arıcılık... Mayıs 2014
« Yanıtla #1 : 09 Mayıs 2014, 16:01:12 »
Geceden bu saate kadar yağış hiç kesilmedi.
Sıcaklık 11 derece.

...............

kenan ileri

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 09 Mayıs 2014, 18:40:53 »

Kırıkkale'de de durum farklı değil . nektar gelmiyor . 30 martta ayaz oldu ağaçları kırdı geçirdi . arılar kata çıkmıyor petek örmüyor eğer nisan ayında desteklemeseydim açlıktan ölürlerdi . mayıs ayında da durum değişmedi hala nektar yok . geçen yıl bu zamanlar arılar 3. katı istiyordu balda vardı . işler hiç iyi gitmiyor Allah hayırlısını versin. İnşaallah Allah içimizdeki beyinsizler yüzünden bize müsibet vermez !!!!!!!

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #3 : 09 Mayıs 2014, 20:57:19 »
Giresun da aynı durumlar aynı arıya mum veriyorsun kesiyo şerbet versen de hiç fark etmiyor.Hava soğudu ve yagışlı orman gulu ve akasya açtı yagmur başladı.Şubat ayı bu aydan daha iyidi eger öyle devam etseydi arıları durdurmak mümkün olmazdı.

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #4 : 10 Mayıs 2014, 19:50:02 »
 Herkese merhaba. Bu sene acayip şeyler oluyor. Hiç nektar gelmiyor polende ona keza aynı.Eğer arıları beslemesem açlıktan ölecek durumdalar.Şükür biraz yağmur yağdı ama pek faydası olmadı gibi.Hepsinden garibi ise arılarda durumun vehametini bildikleri için erkek arıları öldürüyorlar.Kovan önlerinden hergün 30  40 erkek arı ölüsü süpürüyorum.Allah hayırlısını versin.Sağlıcakla.

mustafa temiz

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2014, 21:26:03 »
K.Maraş'taki durum Eyüp Beyin dediği gibi. Geçen yıl bu zamanlar ikinci ilaveleri vermeye başlamıştım, şimdi 10, 11, 12 çerçeve. Allah hayırlısını versin!

ali cerrahoğlu

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2014, 10:39:15 »
6 nisan'da arılarıma yarım ballık(3.kat) vermiştim, aynı hafta havalar soğudu. nisan yağmurları geçicidir burada(samsun-19 mayıs), normalde kata çıkıp nisan sonunda ballılığı doldururlar diye düşünüyordum çünkü kuluçkalıkta o kadar hızlı bloke başlamıştı ki 2 haftada ballık dolardı bu durumda.soğuklar tam 4 hafta devam etti.geçen hafta yeterince sulu şurup verdim yoksa açlıktan kırılacaklardı.2-3 gündür havalar arı uçuşuna kısmen uygun ve bu haftanın güneşli geçmesi bekleniyor.pazar günü azda olsa nektar topladıklarını ve erkek arı çıtalarının kabartıldığını görünce akasyalar da hala çiçekli olduğu için yeniden yarım ballıkları verdim.

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #7 : 15 Mayıs 2014, 06:34:59 »
selam Arkadaşlar
    bölgem hakında bilgi vermek istedim. Marmara bölgesinin doğusunda osmaneli/Bilecik deyim.
Geçen yıla oranla arılarımın gelişmesi çok yavaş , sürekli yağmur yağıyor hardal, akasya bitti , havalar açarsa arı nereden bal getirir bilemiyorum. Buradan bir arkadaşım  geçen yıl Allah sonunu hayır ersin demişti İnşallah sonu iyi olur.
Benim kardeşim Muş'da görevli, heryer arıcı olmuş, kendi arısı 20 çıtayı doldurmuş , üstede memeyi asmış , arkası arkasına verdiği kasnakları örmüş yavruyu basmış , bunları duymak beni sevindirdi, Paylaşmak istedim.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2014, 06:07:04 Gönderen: Gultepeku »
<< Kadir Ünsal Gültepe >>