Gönderen Konu: KÖRÜKDE NELER YAKMALIYIZ ? NELER YAKMAMALIYIZ ?  (Okunma sayısı 5136 defa)

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
KÖRÜKDE NELER YAKMALIYIZ ? NELER YAKMAMALIYIZ ?
« : 10 Mart 2013, 20:09:43 »
Selam Arkadaşlar

Bugün arılarımı kontrol ediyordum , Körüğümü yaktım , fazla alevli olunca üzerine yeden bir ot kopartdım soguk duman versin diye. Örtünün altına 2/3 kev duman verdikten sonra kovanı açtığımda, 5/6 arı ana arının tepesinde nereseyse öldürecekler. Diğer kovanlarda böyle bir sorunla karşılaşmadım. Arı 5 çıtada 3 çıta full kapalı yavrusu var 2 çıta ise balı  polenli . Ana arı üzerine bal sürdüm kovana verdim yine saldırdılar.
Ana arının yumurta atacağı yer olmadığınndamı ?  körüğün içerisine koyduğum otun kokusundamı ? anayımı değitirecekler anlamadım . Ana arıyı kafese aldım yarın tekrar salacağım bakalım hayırlısı.  ???

« Son Düzenleme: 10 Mart 2013, 20:12:14 Gönderen: Gultepeku »
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: KÖRÜKDE NELER YAKMALIYIZ ? NELER YAKMAMALIYIZ ?
« Yanıtla #1 : 10 Mart 2013, 21:34:44 »
Sayın gultepeku,körükle bir ilgisi olduğunu sanmam.Ben ne bulursam yakıyorum körükde ağaç talaşı,mukava karton,çürümüş ağaç mantarları daha böyle bir sorunla karşılaşmadım.

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2013, 23:13:21 »
Ana yaşlıdır muhtemelen

Yada iş görmüyordur

Körükle alakası olmaz.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 13 Mart 2013, 14:29:37 »
Selam Arkadaşlar

Bugün arılarımı kontrol ediyordum , Körüğümü yaktım , fazla alevli olunca üzerine yeden bir ot kopartdım soguk duman versin diye. Örtünün altına 2/3 kev duman verdikten sonra kovanı açtığımda, 5/6 arı ana arının tepesinde nereseyse öldürecekler. Diğer kovanlarda böyle bir sorunla karşılaşmadım. Arı 5 çıtada 3 çıta full kapalı yavrusu var 2 çıta ise balı  polenli . Ana arı üzerine bal sürdüm kovana verdim yine saldırdılar.
Ana arının yumurta atacağı yer olmadığınndamı ?  körüğün içerisine koyduğum otun kokusundamı ? anayımı değitirecekler anlamadım . Ana arıyı kafese aldım yarın tekrar salacağım bakalım hayırlısı.  ???
Kadir bey arıların ana arıyı neden yumak yaptığının tam açıklamasını sanırım yapamayız.
Başımızdan geçen hadiseler oldu, bazı bilgileri sonradan öğrendik bir kaç örnek vereyim.

Öncelikle başımdan geçen hadisler Trakya ay çiçek balında yoğun nektar akımı olur, yani çok hızlı bir bal akımından dolayı peteklerin her tarafı bal olmakta, bazı koloniler ana arıyı sıkıştırıyorlar neden yumurta atmıyorsun diye hatta kesenlerde oluyor. Bunu yapan tarlacı işçilerdir. Kovanı olduğu yerden kaldırıp bir kaç metre öbür tarafa alın bir daha yumak olmaz, yerinde bırakırsanız bu yumak devam ediyor...

Bir başka yumak hadisesi, ana arı boyandıktan sonra koku gitmeden direk kovana salınır ise ana arının sonu demektir. İşçi arılar farklı bir kokudaki ana arıyı bizim anamız değil diye öldürürler :(

Bu konuda bazı arıcılar ana arının avuç içinde bile tutulmamasını tavsiye ederler, elinizin kokusu ana arıya sinerse gene sonuç iyi olmaz.

Biz ana arı üretim kursuna katılmadan suni tohumlama çalışmaları yapıyorduk, tohumladığımız ana arıların durumu ne oldu diye meraklı bir şekilde bir kaç saat sonra açıp bakmadan edemiyordum. Bir bakıyorum hepsi yumak. Acayip moraliniz bozuluyor ve yapacak bir şeyiniz yok, bazen kafese alıyorsunuz bazen kızıp ne haliniz varsa görün diyorsunuz.
 İşin garip tarafı bizim ana arıyı yumaktan almamız ana arıya acayip zarar veriyormuş :(
Sonradan öğrendik ki ana arı döllendikten veya çiftleşip geldikten sonra bakıcı arılar tarafından yumak oluşturulup, ana arıya masaj yapılıyormuş, bunu atıyorum söyle izah ediyorlar. Döllenip gelen ana arı, 200 işçisi olan bir kutuda masaj yapıldığında sperm kesesine örnek 1 milyon sperm girip depolanıyor. Gene döllenen ana arı 2 bin işçili bir kutuya verildiğinde, 4 milyon sperm kesesine stoklanıyor. Bunları ana arı üretim kursunda öğrenmiştim.

Bir başka öğrendiğimiz şey, ana arı belli bir yumurta atıyor, sayıyı tam bilmiyorum ama diyelim ki 500 yumurta attı, ana arı durup dinleniyor bakıcılar bakım yaptıktan sonra gene yumurtaya başlıyormuş, yani makine gibi marşa bas takır takır yumurta atmıyor :D

Yukarıdaki durumlardan biri varken kovana duman verdiyseniz işçi arılar yumakmı yaptılar, yoksa ana arıyı korumayamı aldılar...

Şimdi tüm bunları alt alta koyup düşünmek lazım işçi arılar ana arıyı neden yumak yapıyor ve niyetleri iyimi kötümü birazda siz düşünün; D
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #4 : 13 Mart 2013, 18:36:25 »
Selam Arkadaşlar.

Benim Başıma gelem olay zanndersem tecrübeszilikten kaynaklandı.

Arıyı çok sevdiğimizden çok kurcalıyoruz..
ikincisi Körüğe kesinlikle ot vs koymamak gerekiyormuş , Hatta ceviz yaprağının yağmacılıga davetiye çıkardığını duymuştum. Aynı şeyi nektar akımı sonrası laktik asit uyguladığımda başıma geldi ( Başıma geldi= Tecrübe) 7/9 kovana laktik uyguladım arkamı döndüğümde ortalık karışmış yağma başlamıştı , akşama kadar uğraştım.
kısaca bence körüğe koyduğum ot neden oldu. Ot çok kötü bir koku vermişti dumana
Anayı kafese alıp üstlerine koymuştum.. malasef sizlere ömür sabah cenazeyi kaldırdık.. :'(
<< Kadir Ünsal Gültepe >>