Gönderen Konu: Nektar sonrası koloni yönetimini nedir,ne yapmalıyız.  (Okunma sayısı 11871 defa)

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
       Arkadaşlar farklı bir cografda ,farklı rakımlarda,değişik iklimlerde,süzme ve petekli bal üreten arıcı arkadaşlarımız,nektar sonrası koloni yönetimi nasıl gerçekleştiriryor.Uygulamalarınızı anlatırsanız birbirimize paylaşımlarınız ışık olur.Saglıcakla kalın.

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Nektar sonrası koloni yönetimini nedir,ne yapmalıyız.
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2010, 08:37:41 »
Vecdi bey sağım sonrası bence ana arıya yumurtayı kestirmemek lazım. Ben Trakya bölgesindeyim bu sene yaz yağmurlu geçti ve etraf çiçek dolu. O nedenle kovanlardaki yavru durumuda iyi. Fakat böyle olmasaydı şu anda arıya kek vererek anayı kandırma yolunu seçecekdim. Aslında amaç kovan gücünde düşme olmamasını sağlamak olmalı bence.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2010, 22:50:43 »
Vecdi abi ben şöyle yaptım ballarını aldım olduğu kadar.Süzülen çıtaları tekrar arılara verdim akşam yanında 1 litreye yakında şerbet verdim.Sıra varro ilaçlamasında sonrada yeni ana arılar vericem.Ve keklemeye devam edicem.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 19 Ağustos 2010, 23:29:15 »
      Arıgülü arkadaşım ana arıya yumurtayı kestirmemek lazım görüşüne katılmamak elde değil.Kışa arılarımız güçlü girerse,kış kayıplarını da en az düzeye indirmiş oluruz.Sam yeli esmesi dolayısıyla kurak bir sezon geçirdik,buna ragmen arılarımızın kadrosunda düşüş yok.Yakında kış arısını çıkarması için şuruba başlayacağım.

laz arıcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2010, 00:11:14 »
değerli arıcı dostlarım bal sağımı sonrasında yapılması gereken bir işlemde kuluçkalıkta yapılması bir işlemde ballarını süzdüğümüz çıtaları yalanmaya verdikten sonra arılar hem yalarlar hemde onarım yaparlar bu çıtalarda yalanmışolan esmer temiz çıtalardan ana arıya yumurtlama alanı ilave maksadı ile ben 5 adet genellikle ballı çıtaları 2. kuluçkalığa çıkarıp onların yerine esmer temiz çıtalardan ilave etmekteyim ki ana arı son baharda esmer peteklere daha istekli yumurta atar ve bu işlemi yaptıktan sonra kek veriyom burada dikkat edilecek bir ayrıntı kek verilen kolonilerin stoklarının ara sıra kontrol edilmesi kekle yumurtlamaya teşfik edilen ana aşırı yumurta attığından lavraların beslenmesinde bazı durumda aşırı tüketim olmakta  ve açlık oğulları oluşmakta çünkü bu gibi durumlarda çıkacak olan yavruların beslenmesine ancak yetecek kadar yiyecek kaldığını hisseden koloni kovanı terk etmekte. şimdiden tüm dostlarıma kayıpsız güçlü kolonilerle 2011 yılına girmelerini dilerim.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 18 Ekim 2010, 23:05:00 »
Vecdi bey sağım sonrası bence ana arıya yumurtayı kestirmemek lazım. Ben Trakya bölgesindeyim bu sene yaz yağmurlu geçti ve etraf çiçek dolu. O nedenle kovanlardaki yavru durumuda iyi. Fakat böyle olmasaydı şu anda arıya kek vererek anayı kandırma yolunu seçecekdim. Aslında amaç kovan gücünde düşme olmamasını sağlamak olmalı bence.

Nektar sonrası koloni yönetimi diye bir kavram şimdiye kadar yoktu.
Ülkemizde arıcılar genelde tek nektara odaklıdır.
Nektar sonrası arıcılarımız için önemli değildi.
Ülkemiz genelinde ise yaklaşık yılın 10 ayında devamlı nektar var.
Bu kaynakları bir türlü kullanamıyoruz.
Gelmiş olduğumuz nokta ise her dönem güçlü koloni.
İlk defa Kestane balı için, Şile’ye güçlü kolonilerle gittim.
Gittiğim köyde bir sürü arıcı vardı, köyde bir kişi hariç birde ben kestane balı sağımı yaptım.
Gene Trakya’ya güçlü kolonilerle gittim, bulunduğum köy ve civarında Trakya ayçiçeği balı sağımı yapan olmadı. Ben gene sağım yaptım ve 24 gün sonra kolonilerin bazıları baldan bloke olmuştu. Trakya’daki bal hasat ve 24 günde blokelerin filmlerini yayınladım.
Gene ilk defa Trakya’dan pürene güçlü bir kolonilerle geldim. Püren bir türlü açmadı. Güçlü koloniler püren açmamasına rağmen, nerden buldu bilemiyorum, bu haftaki kontrolümde yavru kesilmiş ve bal blokesi vardı.
Bu bal blokesi de kesinlikle pürenden değil, püren çok geç açtı ve açtıktan sonrada 15 günde iki gün açıktı diğer 13 gün yağmur yağmaya devam etti.

Kolonilerin güçlü olması için kesinlikle başka kolonilerden destek yapılmamıştır bunu özellikle belirteyim. Tek koloni ve tek anayla bu güçlü koloni oluşturulmuştur.

Dedim ya geldiğimiz nokta güçlü kolonilerin hiç bir dönem sizin başınıza bela olmadıklarıdır.
Aynı ormanda arılarım aç diye kek ve şurup verip kovanlarını yağmalatan arıcılar var.
Zaten baharda herkesin hedefi 80 binlik koloniler değildiydi.
Nektarlar için 80 bin civarı işçi arılar sabit tutulduğunda bakın neler oluyor.

Ülkemizde hiç katlı arıyla çam balına giren gördünüz mü?
Ben arılar aç kalmıştır uzun süre püren açamadı ve açtıktan sonrada havalar soğudu birde uzun süren yağmurlar başladı diye endişe ediyordum.  Kovanlarım beni mahcup ettiler ve hiç beklenmedik gol yedim.

İki gün öncesi bu kadar rahat böyle bir yazı yazamazdım. Yazmış olduğum yazılar olumsuz geçen bir sezonda güçlü kolonilerin her gittiği yerde bal yaptığı oldu.

Yani anlayacağınız hala nektar sonrası koloni yönetemiyoruz. Hala hatalarım var. Bunu sabit arıcıların anlaması gerçekten zor, tek nektara hazırlanıyorsunuz ve tek vuruş yapıp oturacaksınız. Aslında koloni yönetimi gezginci arıcılıkta daha da önemli. Yoksa nektardan nektara ceset kovan taşıyıp arıcılık sıfır çekmek değil ki.

Bu konu hakkında birçok tecrübesi olan arkadaşlarımız var. Kışın bol bol tecrübeler paylaşılacaktır.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 20 Nisan 2011, 17:22:02 »
Arıcılıkta, sabit ve gezgincilerin hedefleri aynı olsada farklılık göstermektedir.

Sabit arıcı bir veya iki nektar yada bal akımına odaklanırken, gezginci veya seyyar arıcılık yapanlar yaklaşık 8-10 ay bal akımı olan floara ve nektarı takip ederler.

Ege ve Akdenizde erken ilk baharda başlayan akım taa çam mevsimine kadar ülke genelini gezerek devam eder.

Koloni içinde bir zincir var, bu zincir koptugunda koloni ya sönüyor yada uzun süre kendisini toparlayamıyor.

Ben son baharda bazı anaarı kutularını birleşttirdim.
Bazen 4-5 gözdeki arıyı bir kutuya toparladıgımız oldu.
Bahsettiğim kutularda son bahar dolayısı ile bazısının anası geri dönmedi, bazı kutu gözlerinden analar alındı, sonuçta bu toparlanan ve birleştirilen arılar genelde tarlacı arılardı.

Arılıgımda imrenerek izlediğim bir anaarı çiftleştirme kutusu.
Ne yazık ki ilk sönen kutu buydu.
Bazılarına göre nazar degmiş olabilir ;D
Bana göre nazarla alakalı degil, nufusla alakalıydı.

Arıcılık videoları, anaarı çiftleştirme kutusu... Ali_Turk
Bu filimi tarlacı arılarla ilgili bir bölümde gündeme getirecektim, iş başka yerlere kaydı ve günden beride aklıma gelmemişti.

Arı kolonisini bir futbol takımı gibi düşünürseniz, bir takımda bir sürü degişik oyuncu vardır.
Filimdeki takımın oyuncuları ise tamamen tarlacılardan oluşuyor. Yani bu takımın defansı kalecisi orta sahası yok. Kadro tamamen satroforlardan oluşmuş.
Bu kutuya bu polen gelir iken katlı kolonilere bu kadar polen kesinlikle gelmiyordu.
Dolayısı ile anaarı kutusundaki işçi arıların alayı tarlacı ve yavru ve iç işlere bakılamadıgı için ilk sönen anaarı kutum. Nufus hızla düşüyor, geriden gelenler gidenlerin yerini dolduramıyor, ve kaçınılmaz sonlardan biri de bu.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #7 : 07 Ağustos 2012, 09:52:27 »
Ayçiçeğinden arıyı geç kaldırmak arıyı bitirimi ?

Bu yıl ilk defa gezginci arıcılık yaparak arılarımı eskişehire götürdüm. 15 gün sonra gittiğimde ballıkda peteklerde azar azar bal olduğunu gördüm. Arım çift katlı ve arada ana ızgarası vardı . Kuluçkalığı açtığımda arı balı kuluçkalığa basmıştı ? . Bende balları ve kapalı yavruları ballığa alıp kuluçkalığa kabarmış petekleri ve açık yavruları dizim. ana ızgarasını kaldırdım, 15 gün daha beklemeye karar verdim . bakalım sonuç ne olacak ?
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2012, 09:46:57 »
Ayçiçeğinden arıyı geç kaldırmak arıyı bitirimi ?

Bu yıl ilk defa gezginci arıcılık yaparak arılarımı eskişehire götürdüm. 15 gün sonra gittiğimde ballıkda peteklerde azar azar bal olduğunu gördüm. Arım çift katlı ve arada ana ızgarası vardı . Kuluçkalığı açtığımda arı balı kuluçkalığa basmıştı ? . Bende balları ve kapalı yavruları ballığa alıp kuluçkalığa kabarmış petekleri ve açık yavruları dizim. ana ızgarasını kaldırdım, 15 gün daha beklemeye karar verdim . bakalım sonuç ne olacak ?

Kadir, arıcılık nedir nasıl yapılır, üreme ve ölüm ne kadar sürelerde olur arıcı önce bunu çözmeli. Arıcılıktan anlamayan kişiler çok basit arıcılık hükümleri verir. Bunlardan birisi ay çiçek arıyı bitiriyor. Peki bizim arımız niye bitmiyor, videolarımız ortada, 5-6-7 çıtada yavrusu olan kolonilerimiz var, bu arı bitermi.

Ülkemizdeki arı ırkı ağırlığı kafkastır, yaklaşık 30 yıldır ülkemizin damızlık arısı kafkas ve ülke geneline bu dayatıldı, kim ne derse desin, arım yerli diyenin arısının büyük bölümü kafkaslaşmıştır, bizim arımız ekotip diyenlerin arısı gene kafkaslaşmıştır, bizim arımız Trakya arısı veya karniolu diyenlerin arısıda kafkaslasmıştır,bizim arımız Yıgılca diyenler içinde farketmez, tüm arılarımız kafkas arısının alt türleri olmaya devam ediyor, içindeki kafkas oranları tartışılır. Siz yıllarca bir ülkeye kafkas dayatırsanız bu arıların safı ve F1 leri zaten saf kafkas erkeleri doğuracak, gittikleri yeri melezlemezmi, melezler ve her geçen gün kafkas agırlıklı olmaya devam eder.

Gelelim kafkas agırlıklı kolonilerin durumuna. Kafkas arısı çok zor gelişen bir arıdır, açın okuyun Ahmet İncinin kitabında diyorki, bu arı yazın ortasında nufusu doruk noktasına ulaşır. Yazın ortasında memleketimizde kaç çiçek kalır? Bu arıyla bahar balı alınamaz, yazın ortasında nufus doruk yapar, yaptıgı doruk ise hiç bir zaman 20 çıta ful arı olamaz.Gelişmesi çok zor bir arı hastalıklara yakalanmasıda ayrı dert.

Gelelim genetik huyuna. Kafkas arısı balı bulduğunda kuluçkalıga depolamaya başlar, yani yavru çıkan gözlere bal doldurur ve yavru faliyeti otomatikman durur. Nektar akımında işçi arı günde kim bilir kaç tur atıyordur, her tur arının ömrünü ve kanatlarını bitiriyor, geriden yavruda gelmiyor, bunun adına arıcı ay çiçek arıyı bitiriyor demekte. Bir çok kişi son baharda bundan yakınır, kovanda bal var arı kalmamış.

Bu yıl banada biraz degişik geldi, katlara bal çekilmiş bir kesilme mi oldu başka bir şeymi bilemiyorum, arı kuluçkalığa önceki yıllardan daha fazla bal depolamış durumda. Kattaki açık ballarıda aşağıya çekmiş, bu yıl kuluçkalıklarda geçmiş yıllara göre çok bal var. Arılarım kuluçkalıktaki sırlı balları açıp yavru alanlarını genişletmeye başlamıştı, bizde bal hasadı yaptık ve yavru bitimlerine yavru atabilecekleri esmer petekler verdik, böyle bir durumda ay çiçekte benim arım bitmez.
Bundan dolayıdırki çama gidecek arıcılar, genelde ayçiçeklerden uzak dururlar, yada ay çiçekten çıkar çıkmaz arıyı pürene götürüp çama balına mevcut hazırlama yarışı başlıyor. Yada hızlı bal akımı olmayan, çiçek ballarına yönelirler, Çankırı, Afyon, Ankara, Niğde, Sivas, ve doğu illerimizde çiçek sürekli olur hızlı bir akım olmaz,nektar akışı bu bölgelerde aylarca sürüyor, fakat ay çiçegi hızında akım olmuyor, dolayısı ilede arı nufusu düşmüyor, ama geneldede 80 bin nufuslu koloniler olamıyorlar.

Ali Türk