Gönderen Konu: Bal hasadı videoları  (Okunma sayısı 34024 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Bal hasadı videoları
« Yanıtla #1 : 05 Temmuz 2012, 11:26:29 »
 abi videolarini zevkle defalarca izledim sağol.Hiç sokulmuyormusun?

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2012, 11:40:05 »
:) ;) :D ;D 8) ???

Bu arı hakkında olmadık iftiralar atanlar keşke arıcı olsalar dı demekten başka söyleyecek söz bulamıyorum...
Adamlar biz arıcılıktan anlamıyoruz diye bağırıyormuş ta haberimiz yokmuş >:(
Bu arı orada olmaz burada olmaz diyenler, neredesiniz bu arı her yerde olmaya başladı. Zaten arının özelliğini okuyun, gittiği yere bu kadar kısa sürede adapte olacak arı yok deniliyor, bunu diyende ben değil, aman yanlış anlamayın, ben ne dersem tessine gidenler var, bilimcilere ters düşmeyin beya, bunu söyleyen  bilim camiasıdır. ::)

Hani bu arı yağmalanır diyenler vardı, bu balı yağmalandığı hale nasıl yapmış dimi sorun kendinize bu soruları.

Arılıktaki kendisinden güçlü kolonileri geçerek bu balı yaptı.

Bakın aynı arılık ve karniol daha az bir mevcutla buraya geldi, hepsine sol çekip balı sırladı, burada kaybeden kim, arılık tamamen karniol olsadı arıcının zararı neydi, çok bal almak zararmıdır? Ben fazla bile yazdım, gerisini birazda Erkan yazsın, bu arı gittiği günden beri civardaki arıcılar tarafından sürekli gelip takip edilmiş.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

erkanduzce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 15 Temmuz 2012, 16:51:00 »
herkese selamlar  sevgiler

arıcılık bizim için vazgeçilmez bir uğraş 
biz arıya sevdalandık
ve bu uğraş sayesinde gelir elde etmek kazanç sağlamak bizi daha da mutlu ediyor

arıcılık ta verimi arttırmak kazanç sağlamak için

bu konuda çeşitli bilgiler ile koloni yönetimimizi şekillendirdik..
ama o da bir yere kadar
bizde çeşitli ırklar elde edip kıyas yapıp koloniler arasında ki farklıları gözlemledik ve bize daha fazla
gelir sağlayacak arı ile olan çalışmalarımızda bizi bunaltmayacak ırk ı bulmaya çalıştık..

vesselam karnıyol ırkı ile tanışıp çalıştık

arılarıma 20 nisan 10 mayıs arası günlük 400-500 gr şurup vererek yavru faaliyetlerini arttırıp
haziran başındaki tarlacı sayısını arttırarak bal verimini yükseltiyorum

karniyol arısının bahar daki hızlı üremesini gördüğümde şuruplama yaparak belki arının
oğula meyletmesi durumu ile karşılaşmamak için
diğer arılarıma uyguladığım 20 günlük şuruplama yı bu arıda yapmadım

ve öyle iken arı bana bahar balı bile yaptı 4-5 çıta kadar
o balı alıp bölme atılarıma dağıttım

arı için tek kelime ile harika bir arı diyebilirim kendi bölgem için

ve tüm arıcı arkadaşlarımın bu arıyı deneyip kendi lerinin de kıyas yapmasını
kesinlikle tavsiye ederim

sebep olanlardan ALLAH RAZI OLSUN

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 30 Temmuz 2012, 22:40:14 »
<a href="http://www.dailymotion.com/swf/video/xsi7ze" target="_blank" class="new_win">http://www.dailymotion.com/swf/video/xsi7ze</a>

2012 Bal hasadı videolarımız dan birisi.Devamı var :) :)

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 02 Ağustos 2012, 12:25:45 »

Bu yıl hem kestanede hemde Trakya da bereketli bir sezon yaşadık, dolayısı ile insanın emeklerinin karşılığını görmesi, arıcıyı mutlu ediyor.

Bu görüntüleri hangi arıcı istemez çok merak ediyorum :o :o???

Bizim paylaşımlarımıza ve arımıza laf söz edenleri sahneye defalarca davet ettik, sadece çamurdan başka sahnede bir şey göremiyoruz. Bizi eleştirenler bizden daha iyisini ortaya koymak zorundalar, yoksa kendilerini tüketmeye devam ediyorlar, buna vicdanım el vermiyor desem yermisiniz bilmem::))
Bir resim için kıyametler koparanlar vardı geçmişte, senindi benimdi, falan filan gibi, yani bir resimi yere göge sığdıramayanlar, bizim paylaşımlarımıza vede arıcılığımıza çamur yapıyor.
Gerçi şimdi resimde paylaşamıyorlar ;D
 Face de öyle basit şeyler paylaşılıp begeniliyorki sormayın, nede olsa arıcılık adına büyük görevler yapılıyor :) hiç birisi paylaşanların veya begenenlere ait degil, paylaşım meraklısı arıcılar, kendisi ait bir şeyler ortaya koymazmı? merak ediyorum::))

Binlerce kişilik topluluğumuz var diye övünenlerin içinden bir tane arıcı çıkmaz mı? bunu bazen kendime soruyorum? gene sormuş bulunduk::))
Videolar yutupta daha net, dailymotion neden görüntüleri bozuyor anlamıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=W2jGAvUkSTo&list=UUCHJw8KnOSqWKz66NdcANag&index=1&feature=plcp

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2012, 10:30:34 »
Son günlerde herkes bizim ekibi taklit etmeye çalışıyor :)

Konu nedir derseniz, benim arım sakin, sakinse arıya bu kadar niye baskı yapıyorsun dimi ???
Ben efendim kimseye sataşman diyerekten direk sataşılıyor, sana kimseye sataşıp şataşmadıgını soran oldumu? ayrıca önemli degil muhalefet çöktü, keşke böyle karşılık verebilseler:)

Madem arınlarınız sakin neden bir kovandan sonra kaçıyorsunuz bakın şu an aynı arılık aynı hasat üçüncü videoyu yayınlıyorum, peşi peşine hasat videolarımız devam ediyor, videolarım bittimi hayır hala bitmedi.
İşin garibi sabahın ilk saatleri ve hava serin arının tam saldıracağı ortam ve arı saldırmıyor

Bir başkası kalmış hasat yapıyor, videoyu izlerken acayip rahatsız oluyorsunuz, zaten kendiside epey iğne yemiş görünüyor çünkü hiç rahat degil. Yalanla dolanla hiç bir yere varılamaz, yalanlar eninde sonunda ortaya çıkıyor. İnsanlar neden olmadıkları gibi görünmeye çalışıyorlar bilemiyorum.
Biz Muğla arısını maskesiz açamıyoruz, aynı arılıkta İlhami abinin iki kovanın anası degişmemişti, o kolonileri en sona bıraktık ve herkes maske giyinip, bal hasadını yaptık.

Bunun için taklitlerimizden sakının uyarısı yapıyorum 8)
Bir tarafta ise hiç ne görüntü var nede ses, sadece yazıyla işi götürenler var, her geçen gün modaları geçmeyeye devam ediyor, artık kendi yazdıklarına kendileride inanamıyorlar, çamurla yaşamaya devam.... :)

Bu görüntüler 2012 yılı bal hasadı videolarımızdan İlhami abinin kardeşi Nizami uzun süre maskeyi kollarına taktı öyle çalıştı, bu adam arıcı degilki, bir iğne yese bu adam öyle çalışabilirmi?
En son maskeyi tamamen attı ve bu video üçüncü kovanın bal  hasadı olması lazım.
Öbür tarafta daha 12 yaşındaki çoçuk çıta çekip, çıtadaki arıları  fırçayla süpürüyor, çocukta hiç tedirginlik varmı bir bakın bakalım, arı soksa kendinizden pay biçin arılıkta durabilirmisiniz.

Ali Türk

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 12 Ağustos 2012, 00:15:28 »
                Değerli arkadaşlar,bal sezonu bitimine yaklaşılırken,sezon  nasıl olursa olsun,karniyol arısı olanlar sezonu karlı kapattılar.Hasad videoları çelişki ile dolu idi.Bir damla suyun balın ekşimesine yolaçtığını söyleyen bilim adamlarımız,duman ve su ile bir avuç arıyı sakinleştirmeye çalışmalarına acaba ne derler.Bir çerçeve bal eline alanın hasad  yaptığı ortamda,arım şu eko tip denmesi ne kadar gerçek acaba.Bilim adamlarının arı ırkları ve özelliklerini gösteren tablodan habersiz hergün bir ırk bir eko tip bulunması,bilim adamlarına saygısızlıktan başka birşey değil.Hasad yapan bir arkadaşın videosunda çerçeveden meme kesip ana ürettiğni gördüm.Hasaddan memnun olmayanında , memnun olanında, memnun olması  sevindirdi.Şimdiden gelecek sezonlarda daha çok bal hasadı yapmaları dileğiyle.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 15 Ağustos 2012, 10:21:15 »
                Değerli arkadaşlar,bal sezonu bitimine yaklaşılırken,sezon  nasıl olursa olsun,karniyol arısı olanlar sezonu karlı kapattılar.Hasad videoları çelişki ile dolu idi.Bir damla suyun balın ekşimesine yolaçtığını söyleyen bilim adamlarımız,duman ve su ile bir avuç arıyı sakinleştirmeye çalışmalarına acaba ne derler.Bir çerçeve bal eline alanın hasad  yaptığı ortamda,arım şu eko tip denmesi ne kadar gerçek acaba.Bilim adamlarının arı ırkları ve özelliklerini gösteren tablodan habersiz hergün bir ırk bir eko tip bulunması,bilim adamlarına saygısızlıktan başka birşey değil.Hasad yapan bir arkadaşın videosunda çerçeveden meme kesip ana ürettiğni gördüm.Hasaddan memnun olmayanında , memnun olanında, memnun olması  sevindirdi.Şimdiden gelecek sezonlarda daha çok bal hasadı yapmaları dileğiyle.

Vecdi abi ben bundan önceki yazımda mı bir öncekin demi bazı kişilerin kendilerini olduğundan farklı gösterdiklerini yazdım sanıyorum, bunun içine o kadar çok kişi giriyor ki anlatamam. :D
Adam çıkıyor benim arılarım yerli, eko tip veya Kafkas diyor,  bu üç isimden sadece Kafkasın ismi biraz doğru, oda ne kadar Kafkas ayrı konu. Gelelim bunu diyenlerin kovanları ne hikmetse üç kat, bu üç isminde 3 kat olması imkansız, ya devşirme koloni yapmıştır yada resim çekmek için üçüncü katları koymuştur, bu görüşüm kesinlikle doğru, eko tip arılar oğul manyağıdır, zaten 10 çıtaya gelmeden oğula başlıyorlar, nasıl 30 çıta çalışsın, yerliler, eko tip arıların zaten kardeşleri, Kafkas arısı yazın ortasında nüfusunu doruğa çıkarmasına rağmen 15 çıta arıya ancak gelir, geçmişte ben kestane balına gittiğimde Kafkaslarım vardı iki kovanı birleştirip ancak 25 çıtaya getiriyordum.  :o
2009 Yılında blogumda Ahmet İnci'nin ana arı kitabından bazı önemli bilgileri yayınladım ırklarla ilgili bazı bilgiler var, bana göre bazı bilgilerde yeniden güncellenmeli, eski bilgiler ile şimdiki karniol bilgileri aynı değil. İncelemek isteyenler geçmişte yapmış olduğum derleme yazılarıma alttaki linkten bakabilir.
http://bengittim.blogspot.com/2009/06/hwsap-kitap-isleri-ve-irklarin-farklari.html

Gene bazı arıcılar ise sırf hava olsun diye daha 10 çıtaya gelmemiş arılara kat atıyor, bunları bir şekilde öğreniyorum. Bir arkadaş demişti filanın arılığına gittim kovanlar katlı, kapağı açıyorum katta bir tane arı yok, neden kat attın kem küm ediyor. Arıcı sırf hava olsun diye bu işleri yapabiliyor, bakın benim bu yıl kestane ve ay çiçek balına götürdüğüm arılarım 20 çıtaydı, 5 tanesinde üçüncü katlar vardı, ben bundan rahatsızlık duymuyorum ki,baharda dünya ar böldüm, kovanlar sürekli parçalandı, kestane balına gitmeye karar verdik, hemen arılıktaki en güçlüleri alıp bala soktuk,  ayrıca arının yaptığı işi kovanları nektar akımı içinde görüntülemişiz, nektar akımı varken de, bal hasadı yapılırken de. Bunu da bir iki kovanda değil genele yayarak yapmışım, her şeyim ortada. :)

Son izlediğimiz bazı videolarda iş daha da değişmiş, boş kovana ızgara konulup arı ızgara üzerine çekilip çalıştırıldığı görülüyor, arıcı bunu niye yapar, bir misafir geldiğinde kapak filan açılırsa eskisi gibi boş çıtalar gözükmesin. Yoksa ızgara olan kovanın katında yavrulu çıtaların ve ana arının ne işi var, zaten kovanın boş olduğu belli kovan yerinde duramıyor, Oflu hocanın cenazesi gibi uçacak. :o ::)

Her konuyu en ince ayrıntısına kadar yayınlayan arıcı, ana arı üretimine gelince larva transferi haberleri yapamıyor, iki senede sadece 1 sefer mi ne bir kaç kapanmış meme görebildik.
Sonradan anladık ki ana arı üretiminde meme keserek üretime devam ediyor, çıtaların genelde hepsi delik deşik, meme kesmeyi ben fark edememiştim, Vecdi abi deyince tekrar inceledim, çıtaların her tarafından memeler çıkartılmış. Zaten ana arı üretimi ileri yaş gurubuna göre bir iş değil, ben efendim yaparım ederimle bu iş olmuyor. Muhteşem abim bu ileri yaş mevzusunu duymasın ;D Gerçi muhteşem abide larvaları göremiyor ve özel büyüteçli gözlük aldı, adam bu gözlüğü zevkinemi takıyor. İnsanlar artık ne verirseniz yemiyor bilesiniz, arıcıların alayı dedektif gibi oldu, ben sallarım millet yer derseniz kendi kendinizi bitirmeye devam edersiniz, bu böyle biline, hiç kimse olmadığı gibi gözükmeye çalışmasın.

Bal hasadında Vecdi abinin dediği gibi adam 15 çıta bal alıyor memnun, birisi 10 çıta alıyor memnun, birisi 5 çıta bal alıyor memnun. Birde hiç hasadını görmediğimiz zümre var onlarda memnun. Lafa geldiğinde efendim şu arıyı kullanın sezonu es geçmez, efendim şu arı balı çakar diyenlerin ne arılarını nede hasatlarını görmekteyiz, bunlarda ayrı bir gurup, yani tam sanal versiyon arıcılar. 8)

Her geçen yıl karniol arısı kullananlar öne çıkmaya başladılar, bunun nedenini kimse irdelemek istemiyor. Karniol arısı hızlı gelişen bir arı, kısa sürede bilimcilerin bahsettiği 80 binlik koloniyi tek anayla devşirme filan yapmadan oluşturabiliyor, bu arı balı kaçırır mı devamlı hazır kıta duruyor.
Devşirme olarak oluşturulan 80 bin nüfuslu koloniler, nektar gecikmelerinde balı kaçırır, çünkü belli bir tarlacı gurubu oluşturulmuş, bu gurubun belli bir ömrü var, Bal akımı olmadığında bu gurup ölecek ve nüfus düşecek, ekotip yerli ve kafkas arıları sürekli nüfuslarını 80 binde tutabilseler zaten başka arı ırkları aramamıza gerek yoktur, Bu 80 binlik oluşumu arılarımız yapamıyor, neden yapamadıklarını yukarıda bahsettim.
Benim yazılarım birbirini çürüten yazılar değil, Bakın 2009 yılında yazdığım yazıyla, bu gün savunduklarım arasında pek fark yoktur, geçmişte bizde bilimcilerimizin tavsiyelerine uyduk, arılıktaki en iyi arılardan analar ürettik bu hiç bir zaman bana göre çözüm olmadı, bizlere  akıl veren bilimcilerimiz, bize arı ıslah etmeliydi, yoz arılarla her geçen yıl verimlerimiz düştü, arı ölümlerimiz arttı. Sanal aleme girişimizle aradan geçen sürede felaket gelişimler gösterdik, öbür tarafta bilimsel takılıp, hala sanal aleme girdiğimiz 2006 yılına çakılı kalan arıcılar var ;D

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 17 Ağustos 2012, 15:34:01 »

Bu yıl kestane balına giden kolonilerin balları hasat edilir edilmez Trakya'ya bıraktık. Doğru dürüst ne Şile de nede Trakyada arılara bakım yapıldı, sadece bal  varsa hasat yapıldı. Bu süreç Şile Kızılca köy olsun, Trakya Sultan köy olsun gidiş gelişimizde neler olmuş haber yaptık, haberlerin içinde resim video ve yorumlarımız oldu.
Bana göre bereketli bir sezon yaşadık, çok şükür Allah bereket versin. Trakya da sağım yapılmayacaktı, niyetimiz arıları ballı şekilde Gebze ye getirip bal hasadı niyetindeydik, sağ olsun Muhteşem abim bu arılar böyle gitmez burada bu işi bitirin dedi, iyikide demiş, büyük bir yükten kurtulduk, Muhteşem abi yazlığını bize tahsis etti yardımlarını unutmak imkansız. Arıcılıkta en zor işlerden birisi nakil, ötekide bal hasadıdır. Bazıları bal olsun diyor ama meşakkatli bir iştir, ekipsiz bal hasadı ve sağım ise çok zordur. Bizim bal alışımızı görüyorsunuz böyle çalışmaya ne var diyenlerde olabilir :)

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #10 : 18 Ağustos 2012, 16:14:03 »
Ali abi işlerin en zoru bal sağma işlemi ekip şart yoksa çok zor ve yorucu olabiliyor.Bizim ekipde fena değil bal sağımında.Ayrı arılıkda bir arkadaşımız daha var yanındaki arkadaşlarının uyumsuzluğundan hala bal sağımı yapamadı bir zaman daha yapamıcak gibi gözüküyor.Yine bizim ekip yapıcak onun bal sağımınıda.

Bir de kalfanı beğenmezsin))) herkese Muhteşem abi gibi kalfa nasip olmaz, gerçi benim gözümde usta kendisi.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2012, 13:25:00 »

<a href="http://www.youtube.com/v/5-MJNTuY7LM?version=3&amp;amp;hl=en_US&amp;amp;rel=0&quot;" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/5-MJNTuY7LM?version=3&amp;amp;hl=en_US&amp;amp;rel=0&quot;</a>
8 Eylük 2012 günü, Yusuf Şimşak arılığındayız. 2012 Yılının bal hasadını yapıyoruz. Nektar kesilmiş, artık önümüz son bahar ve kışa doğru ilerliyoruz. Bu bölgede aslında çok geç kalınmış bir bal hasadı diyebiliriz. Öğleden önce bal hasadı işine girişildi, hava sıcaklığı yeterli değil, kovandan çıtayı tabir yerindeyse çıkartmıyoruz sanki çivi söker gibi sökmekteyiz.Bir kaç çıtanın şaftı kaydı, dağılanlar oldu. Benim gibi seri çalışan birisine acayip işkence, çıtayı ordan tut olmuyor buradan tut olmuyor kıvranıp duruyorsun. Aklıma nereden gelir böyle şeyler bilmiyorum, terzi Hasan hikayesi geldi durup dururken.
Yeri gelmişken terzi Hasan'ı bir daha yazıvereyim şuraya.
Terzi Hasan bir gün ölmüş, dolayısı ile karısı bir zaman sonra birisiyle evleniyor. Evliliğin ilk gecesi, yeni koca hanımına nedendir bilinmez, eski kocası terzi Hasan'ı sorup duruyormuş, bu olay bayağı uzun sürünce, kadın bakıyor icraat yok, terzi Hasan olsaydı, şimdiye kadar senide beni de öper, üstüne bir takımda elbise dikerdi demiş.
Arıcılığın genelde her  aşamasında, terzi Hasan'ın karısının yeni kocası olmamak gerekiyor.
Bal hasadı videolarımız oldukça seri olduğumuzu gösteriyor. Bazen arıcılık videoları izliyorum seyrederken adam kanser oluyor, seyir zevkine uğun video çok az var. Belkide bende bir terslik var, yanlışmı düşünüyorum bilemiyorum.
Neyse bu videoların devamı var, bol gırgır ve şamatalı, kaç ırk arıdan ayrı ayrı bal hasatları yaptık hepsi sırayla yayına girecek, zaten arı ırklarının kaşına gözüne baktıkmı bu filan sülaleden deyiveriyoruz ;D

Ali Türk

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #12 : 10 Eylül 2012, 09:26:07 »
        Yusuf Şimşak  kardeşimize  afiyet  olsun  diyorum .  güzel  bir  bal  hasatı  olmuş  .

Bir  ay  gibi  geç  kalınmış  geldi  bana  , arılar  bazı  çercevelerin  balını  yemişler  fakat  hiç  açık  göz  yok.

Bu  zamandaki  balın  viskozitesi  çok  yüksek  olur.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #13 : 19 Eylül 2012, 13:02:10 »
        Yusuf Şimşak  kardeşimize  afiyet  olsun  diyorum .  güzel  bir  bal  hasatı  olmuş  .

Bir  ay  gibi  geç  kalınmış  geldi  bana  , arılar  bazı  çercevelerin  balını  yemişler  fakat  hiç  açık  göz  yok.

Bu  zamandaki  balın  viskozitesi  çok  yüksek  olur.

Şeref abi dediğin gibi bal bir ay önce alınabilirdi. Açık ballarda vardı, tüm açık balları aşağıya çekmeyen kovanlara denk gelindi.

Benim eve getirdiğim çıta bal çok harika, yoğun bir akımda petek örüldüğü için petek balın içinde fark edilmiyor.

Bal daha önce hasat edilseydi daha çok olurdu, bir ara alt katlara inmeyelim dedik, bunun nedeni işi bir günde bitirmek içindi. Tabiki ilk gün istenildiği gibi bitmedi.

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #14 : 20 Eylül 2012, 15:54:54 »
SLM...

Görüntüler ,klip felan çok hoşta ,ses hoş olmamış.Kendimi çok yaşlı hissettim :(

Arıcıların bir noktaya iyice dikkat etmesi lazım.Sağım yapılan tarihte nektarın kırıntısı yok ve biz bu arıyı maskesiz sağım yapıyoruz.Varsa bundan iyisi buyursun ,tanıtsın biz de tanıyalım.

Tuzak kovan konusunda çok talihsizim biliyorsun ???

Sistemde ve kokularda sorun yok.Ama tık yok >:(

Bu tuzaklarla olsa olsa eşek arısı koloni yakalıyorum ;D Düşündüm ,taşındım bende bu eşek arılarını ıslah etmeye karar verdim ;)Hem dilleri felanda uzundur,iyide bal taşırlar ;D

SLM ve Muhabbetle...
:)