Gönderen Konu: KESTANE BAL HASADI, ARICILIK VİDEOLARI... 2014  (Okunma sayısı 7276 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
KESTANE BAL HASADI, ARICILIK VİDEOLARI... 2014
« : 14 Temmuz 2014, 23:14:41 »

Bu yıl kestane bal hasadı videolarını bu başlık altında paylaşacağım.
Bu sene arıcılık çok farklı diyenler var, her şey farklıydı diyenler var, Gebze'de mayıs ayında açlıktan ölen arılar oldu. Bir çok ana arıcı bu yıl istediği performansı gösteremedi. 5 Bin ana arı üreten anacı bu yıl 2 bin üretirsek sevineceğiz demekte...
Bunlar yılların ana arıcıları ve bu yıl yaşanan olumsuzlukları kimse çözemedi...

Bal konusunda durum gene aynı, bir yıldır kestane balına hazırlanan arıcılar aşırı ve uzun süren yağışlardan nasibini sıfır çekerek aldılar....

Engin abinin köyünde sağında ve solunda araları 500 metre olan iki ayrı eski arıcı sıfır çektiler. Engin abinin 3 ayrı arılığı vardı, birisinin bal hasadını ben yaptım gerisini kendileri devam ettirecekler. Yeni arıcı oldukları için güzel bir eğitim oldu, eğitimde gençler vardı, İbrahim ve Melih dediklerimi hemen anlayıp uygulamaya geçtiler...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: KESTANE BAL HASADI, ARICILIK VİDEOLARI... 2014
« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2014, 17:16:30 »

Kestane balı hasat videolarımız...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2014, 08:31:19 »

2014 kestane balı hasadı videolarına devam. Ramazan ayı olması nedeni ile bayağı bir düşük tempo ile çalışmışım. Birde kovana istediğim gibi yanaşamadım, yerim dardı yani :D

Engin abimiz geçen yıl arıcılığa başladı, bu yıl köydeki eski arıcıların alayına fark attı.
Koloni sayısını zannedersem seneye katlayacak aldığı ana sayısı bunu gösteriyor.
Millet çift kot pantolon , çizme, eldivenle bal hasadı yaparken bizim bal hasadımız da böyle oluyor...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2014, 09:23:07 »

Darıcadaki komşumuzun balını hasat ettik. Hasat güzel geçti, İzmir'den misafirim vardı, Hasan Alperen kameramanlık yaptı. Bal hasadı sırasında birde ispirli fıkrası dinledik, komşumuz İspirli  :)

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2014, 23:19:46 »

Arıcı sahada konuşmalı, masa başında klavyede arıcılık çok kolay... ::)

Bizimle arıcılıkta yarışacak olanlar belden aşağıya vurmayacak, konu arıcılık ise neden kişiliğime saldırı var...

Kestane balı hasadı, Düzce Güven köy 2014...

Böyle bir bal hasadı var mı diyenlere cevap, demek ki var, yıllardır yapıyoruz.

Henüz Düzce bal hasadı videolarımız bitmedi, bu videodan önce gene video var onu sona bıraktım. Bu videoda hafıza kartımız doldu. Başka videoları kayıt edemedik, Melih'in cep telefonunda sorun çıktı, yaktın beni Melih diyorum...

Daha Yusuf Şimşak'ğın arılığından hiç bal hasadı videosu yayınlamadım. Arşiv oldukça yüklü ve biz paylaşmaya zaman bulamıyoruz...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2014, 12:10:24 »

Engin Altın abinin Düzce Güvenköydeki arılığından bal hasadı videoları.
Hani kestane arıyı sertleştiri diyenler vardı, bakın sıradan kaç tane kovanın bal hasadı yapılarak gidiyoruz. Bazı bilmiş kişiler F1 ana arı kontrollü çiftleştirilmesi gerekiyormuş yoksa saldırgan olur yazanlar var ve saçmalıyorlar.

Allah her şeyin hayırlısını versin derim. Kontrollü çiftleşme izole bölgede olur ve orada üretilen ana arı F1 olmaz, ne olur derseniz Doğal saf olur derim.

Bakın bu arıların ana arısı benim F1 lerimden oluşuyor, yani kovanlarda f1 ana arı var. Bu anaların babaları Akdeniz arılarıyla çiftleşti...

F1 arının özelliği zaten saf anaçtan üretip, doğada bilinmedik yani kontrolsüz çiftleşince oluyor...
F1 nedir, saf nedir, hibrit nedir bilmeyenler yazıp çiziyorlar bakalım....
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2018, 12:22:54 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk